اینترنت اشیا یا IOT چیست؟ (اینفوگرافیک)

شاید این روزا واژه IOT یا اینترنت اشیا زیاد به گوشتون خورده باشه اما معنا و یا کاربرد اونو ندونین. نظریه اینترنت اشیا، واسه اولین بار در سال ۱۹۹۹ به وسیله کوین اشتون بیان شده اما تنها حدود پنج ساله که به طور جدی در دنیای IT روی این مبحث کار می شه.

نکته باحال اینجاس که بدونین الان بیشتر کسب و کارا در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستن. واسه اینکه اطلاعات بیشتری درمورد IOT بدست بیارین با ما همراه شید.

Internet of Things به طور خلاصه IOT و یا همون اینترنت اشیا چیز جدید و نا آشنایی نیس چون اولین نمونه به کار گیری این تکنولوژی؛ تولید و رونمایی از توستر وصل به اینترنت به وسیله یه شرکت طی یه کنفرانس در سال ۱۹۸۹ بود.

سرفصل محتوا

  • اینترنت اشیا یا IOT چیه؟
  • اینترنت اشیا چیجوری کار می کنه؟
  • اینترنت اشیا چیجوری تعامل با دنیای فیزیکی رو تغییر میده؟
  • اینفوگرافیک اینترنت اشیا:

اینترنت اشیا یا IOT چیه؟

اینترنت اشیا (Internet of Things) یا ( IOT به طور خلاصهکلا اشاره داره به خیلی از اشیا و وسایل محیط دور و بر مون که به شبکه اینترنت وصل شدن و میشه به وسیله اپلیکیشنای موجود در تلفنای هوشمند و تبلت اونا رو کنترل و مدیریت کرد.

کلا معنی اینترنت اشیا اتصال دستگاه های جور واجور به همدیگه از راه اینترنته. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های جور واجور می تونن از راه اتصال اینترنت با همدیگه و حتی آدم تعامل و صحبت کنن.

واسه نمونه میشه به یخچالای هوشمند که به اینترنت متصلند و شما رو از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر میسازن اشاره کرد. در واقع، اینترنت اشیا شما رو قادر می سازه تا اشیا مورد استفاده خود رو از راه دور و به کمک زیرساختای اینترنتی مدیریت و کنترل کنین.

اینترنت اشیا فرصتایی بوجود میاره واسه ترکیب مستقیم دنیای فیزیکی و سیستمای براساس کامپیوتر، سیستمایی مانند؛ خودروهای هوشمند، یخچالای هوشمند و خونهای هوشمند که این روزا در مباحث و مجالس مختلفی به اونا اشاره می شه و لازمه که بدونین همه این دستگاه ها در زیر مجموعه اینترنت اشیا قرار می گیرن.

اینترنت اشیا چیجوری کار می کنه؟

قفلای هوشمند، ترموستاتای هوشمند، خودروهای هوشمند، مطمئنا اینا واژه هایی هستن که بارها شنیدین و البته در سالای آینده بیشتر خواهید شنید.

همه دستگاه های یادشده در دسته ای به نام اینترنت وسایل یا به طور مخفف IoT قرار می گیرن. در سطح پایه ای، اینترنت اشیا درواقع به رابطه اشیای جور واجور از راه اینترنت و ایجاد رابطه با همدیگه می پردازه تا هدف اون یعنی جفت و جور کردن تجربه کاراتر و هوشمند تر محقق شه.

مثل دیگه تکنولوژیای جدید، IoT هم می تونه در اول مفهومی سردرگم کننده به نظر برسه. هم اینکه این واژه مخصوصا وقتی که صحبت از استانداردهای جور واجور و هم اینکه ایمنی و امنیت اون می شه می تونه مفاهیم جدید و خاصی پیداکند.

یعنی ایده طراحی دستگاه های جور واجور با امکان ایجاد رابطه بی سیم به خاطر رهگیری و کنترل از راه اینترنت و یا حتی یه برنامه ساده مخصوص گوشیای هوشمند، اصطلاح اینترنت وسایل رو توصیف می کنه.

با اجرای این روش در آخر ممکنه محیط دور و بر بشر به چیزی مثل چیزی که در فیلما و داستانای تخیلی اشاره می شه نزدیک شه مثلا به کار گیری این روش باعث می شه یه جارو برقی بتونه در زمان مشخصی فعال شده، محل تعیین شده از قبل رو نظافت کرده و بعد دوباره خاموش شه.

بررسیای موسسه تحقیقاتی گارتنر نشون میده که تا سال ۲۰۲۰ بیشتر از ۲۵ میلیارد وسیله جور واجور در جهان از راه خدمات براساس اینترنت وسایل به اینترنت یا دیگه شبکه های اطلاع رسانی وصل می شن.

اما با در نظر گرفتن تازه بودن این مبحث در ایران ،چند سال پیش سمیناری در این مورد در استان اصفهان برپاشد و به شکل اون پروفسور روب وان کرنبرگ اعلام کرد: ۲۰ سال پیش این بحث در ادارات کاربرد داشت.

اما بعدا فهمیدن که میشه در خیابونا هم ازش استفاده کرد؛ به این صورت اینترنت وسایل جایگاهش در اروپا رو پیدا کرد و میشه گفت امروزه اروپاییان در زندگی روزمره شون هم از این استفاده می کنن و این چیزیه که کمیسیون اروپا به اون رسیده و امروزه کاربردش رو می بینیم.

ایشون با بیان اینکه بحث اینترنت وسایل بحث جدیدیه، گفت: استادها و دانشجویان رو می بینم که اینجا در بحث اینترنت اشیا خوب کار می کنن البته در اروپا هم هنوز در قسمتای ابتدایی این بحث هستیم و با در نظر گرفتن مهندسان ماهری که هست، شروع این کار شروعی آسونه.

دانشجو

کرنبرگ با اشاره به کاربرده های اینترنت وسایل، گفت : به طور مثال یه شهر در اسپانیا ۱۰ هزار سنسور نصب کرده که شامل سنسورهایی مثل سنسور دما و یا سنسور حرکتی که روی اتوبوسا قرار دادن، می شه.

با در نظر گرفتن این سنسورها دولت تموم اطلاعات مردم رو میگیره حتی چین هم در این فعاله و تلاش می کنه بحث اینترنت اشیا رو گسترش بده تا بتونه مدیریت بهتری روی منابع و مردم اش داشته باشه.

این وسط شک نداشته باشین دسترسی به این نوع فناوری می تونه گردش مالی خاص خود رو هم به دنبال داشته و سودآوری بسازه.براساس بررسیای موسسه IDC ارزش بازار اجناس و خدمات اینترنت اشیا تا سال ۲۰۱۷ به ۷٫۳ ترییون دلار می رسه. این در حالیه که بازار نامبرده در سال ۲۰۱۲ تنها ۴٫۸ تریلیون دلار ارزش داشت.

دلار

بر همین پایه اسمای بزرگی مانند سامسونگ، ال جی، اپل، گوگل و فیلیپس الان روی دستگاه های وصل به هم کار می کنن و شرکتای کوچیک زیادی هم به تحقیقات در این مورد مشغولند. براساس تحقیقات انجام شده انتظار میره ۴٫۹ میلیارد دستگاه مربوط به هم در سال جاری مورد استفاده قرارگیرند و این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۲۵ میلیارد برسه .

اینترنت اشیا چیجوری تعامل با دنیای فیزیکی رو تغییر میده؟

اینترنت اشیا (IoT) به عنوان انقلاب صنعتی بعدی نامیده می شه – IoT روش تعامل تموم کسب و کارا، دولتا و مصرف کنندگان رو با دنیای فیزیکی تغییر میده. اینجا بیشتر به روند جلو رفتن و رشد IoT در دنیا پراختیم با ما همراه باشین.

بیشتر از چند ساله که (BI Intelligence (BusinessInsider از نزدیک رشد اینترنت اشیا رو دنبال کرده. به طور خاص، این سازمان تجزیه و تحلیلی روی این قضیه انجام داده که چیجوری IoT موجودیتا و نهادهایی مثل دولتا، کسب و کارا و مشتریان رو قادر می سازه تا به دستگاه های IoT خود وصل شن و اونا رو کنترل کنن. این موشکافی در محیطایی مانند تولید، خونهای هوشمند، حمل و نقل و کشاورزی انجام شد.

موشکافی

بستر اینترنت اشیا بر امواج رادیویی بی سیمی قرارداده شده که به دستگاه های جور واجور این امکان رو میدن تا از راه اینترنت با همدیگه به ایجاد رابطه بپردازند. این بستر شامل استانداردهایی مانند وای فای، بلوتوث کم مصرف، NFC، RFID و چیزای دیگه ای به جز اینا س که شاید تا الان اسم اونا رو هم نشنیده باشین.

تو یه گزارش جدید از BI این سیستم اطلاعاتی در مورد تموم اجزاء و اکوسیستم IoT صحبت کرده. این گزارش جدید شامل اطلاعاتی در مورد دستگاه ها، تحلیلگرها، شبکه ها و امنیت IoTه.

در این گزارش هم اینکه یه تخمین و پیش بینی از بازار رو به رشد اینترنت اشیا ارائه شده که شامل رشد به کار گیری دستگاه های IoT، اندازه سرمایه گذاری و اندازه برگشت سرمایه در این اکوسیستمه.

سرمایه گذاری

اینجا بعضی از نکات کلیدی این گزارش اومده:

  • پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۰ در کل ۳۴ میلیارد دستگاه به اینترنت وصل شن.
  • نزدیک به ۶ تریلیون دلار واسه اینترنت اشیا تا ۵ سال آینده خرج می شه.
  • تجارت جزء اصلی اینترنت اشیا قرار خواهد گرفت؛ کسب و کارا می تونن روند کار خود رو بهتر کنن با: ۱) کاهش هزینه های عملیات. ۲) افزایش بهره وری. ۳) گسترش بازار و اجناس جدید.
  • دولتا واسه کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت زندگی شهروندانشان روی افزایش بهره وری تمرکز می کنن.
  • مصرف کنندگان به عنوان استفاده کنندگان IoT در کنار کسب و کارا و دولتا عمل میکنن.

اینفوگرافیک اینترنت اشیا:

در این اینفوگرافیک با اینترنت وسایل و ۶ ترن عجیب اون در سال ۲۰۱۸ آشنا میشین.

منبع: falnic.com – cndnetworks.ir – zoomit.ir