کی (در انتهای مسیر سنگلاخی) به منطقه چماء می رسیم. در فاصله این منطقه تا برش مورد مطالعه فاصله حدود 1500 متری (به سمت شمال) وجود دارد که با طی پیاده این مسیر، به برش مورد نظر می رسیم (برش شماره 2 درشکل 5-1).
1-2-ب: ویژگی های جغرافیایی و آب و هوای منطقه باغملک و صیدون:
شهرستان باغملک در استان خوزستان، در31 درجه و 31 دقیقه پهنای شمالی و 49 درجه و 50 دقیقه درازای خاوری نسبت به نصفالنهار گرینویچ، و در یک منطقهی کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده است این شهر در دامنه کوه بارنگون واقع شده و نام های دیگر آن انشان و اوربه ایلامی ‌است. این شهرستان تقریباً در شرق استان خوزستان واقع شده و ارتفاع مرکزی شهر ??? متر از سطح دریا می‌باشدکه از شمال به شهرستان ایذه، از جنوب و جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد و از غرب به شهرستان هفتکل محدود میشود. شهر صیدون در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان قرار دارد. شهرستان باغملک دارای آب و هوایی معتدل و سرد در زمستان و تقریباً خنک و سرد کوهستانی در تابستان می‌باشد به همین دلیل در تابستان بسیاری از جمعیت استان خوزستان از این منطقه دیدن می‌کنند، به ویژه منطقه زیارتی چون رباط در بخش ابوالعباس و منطقه شاه منگشت، منطقه‌ای کوهستانی در 15 کیلومتری شهر صیدون که به دلیل وجود مرقد امامزاده عبدالله و دریاچه کوچک، باغ‌های بسیار بزرگ، چشمه‌های آب سرد و از همه مهم‌تر آب وهوای خنک مهم‌ترین منطقه توریستی در این شهرستان می‌باشد. میانگین دمای سالانه آن 27 درجه سانتی گراد و میزان بارش سالانه آن نیز 450 میلی متر می باشد.
1-3- حدود و موقعیت جغرافیایی تاقدیس بنگستان
تاقدیس بنگستان در 25 کیلو متری شمال غربی شهرستان بهبهان و 140 کیلومتری شمال
شکل 7-1: نقشه موقعیت تاقدیس بنگستان و تاقدیس های مجاور آن (برگرفته از نقشه موقعیت تاقدیس های زاگرس مدیریت اکتشاف شرکت نفت ایران)
خاوری اهواز واقع است. این تاقدیس در ناحیه جنوب غربی زون ایذه، در شمال شرقی میدان پارسی و بین ساختمان های خویز و منصورآباد در جنوب، کیان و پرنج در جنوب غربی، پارسی و کرنج در غرب، ماماتین و شاردین در شمال غرب و کوه سولک یا سفید در شمال واقع شده است (شکل7-1). مختصات جغرافیایی این تاقدیس در جدول d1 آورده شده است.
ابعاد این تاقدیس در رخنمون سطحی سازند سروک طول 70 تا 75 و عرض 4 تا 8 کیلومتر می باشد. محور تاقدیس دارای روند شمال غرب- جنوب شرق بوده و شیب آن در یال شمال شرقی 57 و در یال جنوب غربی50 درجه است. تاقدیس بنگستان تاقدیسی متقارن و دارای یک کوهان اصلی و سه کوهان
جدول d1: مختصات جغرافیایی تاقدیس بنگستان
Lat/LongLongitude (?)از ’53 ?49 تا ’24 ?50 Latitude (?)از ’48 ?30 تا ’19 ?31 UTMEastingاز 393171 تا 442910 Northingاز 3407970 تا 3464852
مرکزی فرسایش یافته است. عمده ترین رخنمونهای آن متعلق به سازند سروک است و در آن سازندهای داریان، کژدمی، سروک، گورپی، پابده، آسماری و گچساران از قدیم به جدید رخنمون دارند. ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان بر روی سازند سروک 2375 متر از سطح دریا می باشد. رودخانه مارون نیز از انتهای جنوب شرقی این تاقدیس عبور می نماید.

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

مجاورت این تاقدیس با میادین نفتیِ دارای نفت و گاز در سازندهای آسماری، سروک و ایلام وگروه خامی، اهمیت مطالعه این سازندها را در این تاقدیس دو چندان ساخته است. در جدول e1 میادین مجاور این تاقدیس که دارای هیدروکربور هستند مشاهده می شود.
جدول e1: میادین دارای هیدروکربور مجاور تاقدیس بنگستان
نام ساختمانفاصله تا ساختمان (کیلومترموقعیت نسبت به ساختماننوع هیدروکربور
افق های حاوی هیدروکربورپارسی5غربنفتآسماریکرنج4غربنفت و گازآسماری، بنگستان، خامیخویز5جنوب شرقنفت وگاز بنگستان، خامی
ضمن اینکه چاه بنگستان-1 در این تاقدیس و با هدف افق دهرم حفاری شد ولی به علت پیچیدگی های تکتونیکی و تکرار طبقات به علت عملکرد گسل های ساختمانی در سازندهای نیریز و دشتک، و میزان هرزروی بالا در سازندهای گرو و گوتنیا، حفاری این چاه با موفقیت همراه نبود. بر روی این ساختمان و در نزدیکی آن نیز آثار هیدروکربور مشاهده شده است که در جدول f1 مشاهده می شود.
1-3-الف: حدود و موقعیت جغرافیایی برش تنگ ماغر (یال شمالی تاقدیس بنگستان)
برای رسیدن به برش فوق الذکر می توان از جاده اصلی اهواز به شهر بهبهان استفاده نمود. در 15 کیلومتری شهرستان بهبهان و در سمت شمالی این جاده، جاده‌ای به سمت شهر کوچک لیکک از توابع استان کهکیلویه و بویراحمد جدا می‌شود. این جاده پس از20 کیلومتر به شهر لیکک منتهی می‌شود و در ادامه پس از طی 15 کیلومتر در امتداد جاده لیکک به سرآسیاب یوسفی، به تنگ ماغر می‌رسیم (برش شماره 3 درشکل 5-1).
جدول f1: موقعیت آثار هیدروکربور مشاهده شده در تاقدیس بنگستان
نوع اثرفاصله از ساختمان (کیلومتر)موقعیت (طول- عرض)آسفالتیتدر انتهای جنوب شرق ساختمان’49 ?50 – ’19 ?31نفت سنگین یا آسفالتدر انتهای جنوب شرق ساختمان’49 ?50 – ’19 ?31چشمه سولفوریدر انتهای جنوب شرق ساختمان’49 ?50 – ’19 ?31آسفالتیتبر روی ساختمان’12 ?50 – ’54 ?30آسفالتیتبر روی ساختمان’55 ?49 – ’10 ?31آسفالتیتبر روی ساختمان’55 ?49 – ’10 ?31چشمه سولفوریبر روی ساختمان’11 ?50 – ’55 ?30
1-3-ب: ویژگی های جغرافیایی و آب و هوای مناطق بهمئی و بهبهان:
شهرستان بهمئی‌ نوپاترین شهرستان استان کهکیلویه و بویراحمد است که در غرب این استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان ایذه (خوزستان)، از غرب به رامهرمز (خوزستان)، از شرق به کهگیلویه و از جنوب شرق به شهرستان بهبهان (خوزستان) محدود می شود. این شهرستان دارای یک بخش، شش دهستان و یک شهر است و مرکز این شهرستان شهر لیکک است. این شهرستان در عرض جغرافیایی 30 درجـــه و 54 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 50 درجه و 5 دقیقه شرقی‌ نسبت به نصف النهار گــرینویچ و در ارتفاع 673 متری از سطح آبهای آزاد قرار گرفته است. مهم ترین رودخانه های این شهرستان که در شمال آن جریان دارند، عبارتند از: لیراب و صیدون که به هم می پیوندد و به نام رودخانه اعلاء به رود جراحی می‌ریزند. پیرامون ناحیه بهمئی را کوه هایی بلند پوشانیده که ارتفاع بلندترین آنها به 3124 متر نیز می رسد. در اطراف این ناحیه معادن غنی من جمله سیلیس، گچ و سنگ قرمز (متعلق به سازند گچساران) وجود دارد. آب و هوای بهمئی نسبتاً معتدل و خشک است، ولی جنوب آن، آب و هوای گرم و خشک دارد. این شهرستان در 40 کیلومتری شمال شرقی بهبهان
قرار گرفته است. شهرستان بهبهان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود ، منطقه ای گرمسیری با آب و هوای نیمه بیابانی تا کوهپایه ای است که دارای تابستانی گرم و سوزان بوده و دوره گرمای آن 5 تا ? ماه طول می کشد و زمستان آن معتدل می باشد. حداکثر دمای مطلق بهبهان بیش از ?? درجه در تیر و مرداد و حداقل آن کمتر از صفر درجه در اواخر آذر و دی می‌رسد. بیشترین میزان بارندگی در فصل زمستان و بقیه در پاییز و دو ماه اول بهار است. میزان بارش سالیانه در این شهرستان 31? میلی لیتر می باشد.
1-4- حدود و موقعیت جغرافیایی تاقدیس میش
تاقدیس میش در حدود 10 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گچساران (دوگنبدان) در استان کهکیلویه و بویراحمد و در زیر زون ایذه قرار دارد (شکل 8-1).