ین مشخص گردید که نوع وحشی آن به نام ذرت اندن (Anden) یا ذرت مکزیکی حدود 5900 سال قبل در این کشور کشت می شد (تاجبخش و پور میرزا، 1382).
منشاء اولیه ذرت آمریکای مرکزی است (نورمحمدی 1389). ذرت تا قبل از سال 1492 میلادی (سال کشف امریکا) در قاره آسیا، اروپا و آفریقا به عنوان یک گیاه زراعی شناخته نشده بود این گیاه از قرن های پیش در آمریکای مرکزی و توسط مردم ایندیانای آمریکا کشف شده است و به همین سبب نام لاتین آن از یکی از طوایف ایندیانا به نام Mahis یا Marisi گرفته شده است (خدابنده، 1385).
ذرت یکی از زراعت های رایج در این منطقه بود که بیشتر توسط سرخپوستان قبیله Mahis آمریکای جنوبی کشف می گردید (خدابنده، 1385). لذا کریستف کلمپ در سال 1493 ذرت را وارد اسپانیا گردید و از آنجا به ایتالیا، پرتغال و سایر کشور های اروپایی کسترش یافت. پرتغالی ها در اوایل قرن شانزدهم میلادی ذرت را وارد اندونزی، آفریقا، هندوستان و چین نمودند (نورمحمدی و همکاران، 1389).

کارشناسان فسیل دانهای گرده ذرت را در عمق 70 متری در بلاس ارتس (Bellas Artes)، واقع در شهر مکزیک یافتند و قدمت آن را 60 تا 80 هزار سال تخمین زدند. اسناد و مدارک موجود در مکزیک را مرکز و موطن اولیه ذرت از یک جو وحشی در مکزیک به صورت اهلی در آمد (آمارنامه کشاورزی، 1389).
این تصور که محل اصلی و اولیه ذرت کشور مکزیک بررسی های متعدد و مختلف که در اثر تجزیه ی دانه گرده های ذرت در مکزیک به عمل آمده است و قدمت آن را تقریباً به 8000 سال پیش تخمین می زنند به علت شباهت نزدیکترین گونه خویشاوند ذرت Zea Mexicana (schra) kuntye بوده است که گیاهی یکساله و از نوع گندمیان با کروموزوم های مشابه ذرت معمولی (20= n2 ) می باشد (کریمی ،1386).
کلمه zea لغتی یونانی است که ریشه آن zoein به معنی زندگی است. zea ( zeia) به دانه های پوشیده به ویژه Triticum spelta (گیاه ضروری برای زندگی انسان) اطلاق می گردید (نورمحمدی و همکاران ،1389).
1-2 تاریخچه کاشت ذرت در ایران:
تاریخچه و یا زمان دقیق ورود ذرت به ایران به طور دقیق مشخص نیست. لکن در زمانی که پرتغالی ها از طریق بنادر جنوب به ایران وارد شدند و مدتی نیز در این مناطق سکونت داشتند به احتمال زیاد بذر ذرت را به ایران آوردند و مرکز اولیه کاشت این گیاه نیز در ایران در ابتدا، مناطق مستعد جنوب کشور بوده است. برخی از گزارش کنندگان ورود ذرت را به ایران به دوره شاه اسماعیل صفوی نسبت می دهند. همچنین مقداری نیز از طریق کشور عربستان توسط حجاج ایرانی به کشور وارد شده که به طور مسلم اطلاق کلمه گندم مکه در زمان های گذشته در برخی از مناطق کشور به این گیاه از این مسئله ناشی گردیده و در حال حاضر نیز در آذربایجان ذرت را مکه می نامند (خدابنده ،1385).
1-3 اهمیت محصول ذرت:
ذرت گیاهی تک لپه ای،یکساله با مسیر فتوسنتزی C4 و بیش از پانصد نوع فراورده از آن بدست می آید. اهمیت ذرت بدلیل داشتن راندمان بالقوه بالا در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی شیمیایی و سازگاری آن در محدوده فوق العاده وسیعی از شرایط محیطی است (خدابنده ،1386 ، مؤدب شبستری و مجتهدی ،1385).
یکی از عوامل به زراعی، شناخت دقیق اثر متقابل میان عملکرد تک بوته و تعداد تک بوته در واحد سطح است که اثر تعیین کننده ای در موفقیت زراعت دارد. تغییر ساختار عملکرد تک بوته مهم در گیاه ذرت که نوع مصرف را مشخص می کند، تعداد گیاه در واحد سطح می باشد (نورمحمدی و همکاران ،1382).
تغییرات تراکم یکی از عوامل اصلی تعیین کننده عملکرد می باشد، مهم این است که دانسته شود که هر عامل موثر در عملکرد تک بوته گیاه زراعی با تغییر تراکم چگونگی واکنش نشان می دهد. از طرفی طرز قرار گرفتن گیاه نسبت به هم در تراکم های متفاوت توسط الگوهای مختلف کاشت اعمال می گردد و از نظر متخصصین زراعت بهترین الگوی کاشت، الگویی است که تا حد امکان به مربع مستطیل نزدیک باشد (سرمدنیا و کوچکی، 1387). در آزمایشی بر روی ذرت مشخص شد که افزایش تراکم از 3 الی 12 بوته در متر مربع تا شیری شدن تغییری در راندمان استفاده از تشعشع نداشته است (Gustavo et al, 2006).
ذرت بدلیل ویژگی های بسیار زیاد خود، به ویژه به دلیل قدرت سازگاری با شرایط اقلیمی گوناگون بسیار زود در تمام دنیا گسترش یافت و مکان سوم را بعد از گندم و برنج از نظر سطح زیر کشت بخه خود اختصاص داد. مقاومت مطلوب نسبت به خشکی، ورس، عملکرد زیاد در هکتار، قدرت قرار گرفتن در تناوب های مختلف با گیاهان و آب و هوای گوناگون قدرت پذیرش کامل مکانیزاسیون در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت، کشت های متوالی به مدت چند سال و سهم عمده و نقش روز افزون ذرت در تامین مواد غذایی مورد نیاز انسان، دام، طیور و مصارف صنعتی از جمله دلایل دیگری هستند که باعث توسعه بسیار زیاد کشت ذرت گردیدهاند (نورمحمدی و همکاران،1389). ذرت به دلیل موارد مصرف زیاد و کیفیت و ارزش غذایی بالا در سطح وسیعی از جهان کشت می شود و در آمریکا نظر به اهمیت و ارزش اقتصادی فراوان به “سلطان محصولات کشاورزی” معروف است (کریمی، 1386).

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

ذرت گیاه مفیدی است که تقریباً کلیه قسمت های آن اعم از ساقه، برگ، دانه و حتی کاکل و چوب بلال آن مصرف می شود و بیش از 500 نوع فراورده های گوناگون از آن بدست می آید (میرهادی ، 1380). ذرت از لحاظ کیفیت غذایی نیز گیاه ارزشمندی است و تنها مشکل آن کمبود اسید های آمینه ضروری لیزین و تریپتوفان است (میرهادی، 1380).
1-4 اهمیت اقتصادی ذرت:
سطح زیر کشت و همچنین مصرف ذرت طی سال های اخیر در اغلب کشور های جهان به سرعت افزایش یافته و این نسبت از سال 1984 به بعد بعلت اهمیت زیادی که فراوده های مختلف آن در دنیای امروز دارا می باشند، رشد زیادتری داشتند و در حال حاضر سطح زیر کشت آن به حدود 385 میلیون هکتار و مقدار محصول آن به حدود 1270 میلیون تن بالغ گردیده و بعد از گندم و برنج در بین غلات مقام سوم را احراز نموده است و متوسط تولید دانه آن در جهان از هر هکتار حدود 4750 کیلوگرم و علوفه سیلویی آن به حدود 43000 کیلوگرم بالغ گردیده است (FAO, 2005).
ذرت به یکی از مهمترین گیاهان صنعتی در آمریکا تبدیل شده است، تولید واریته های جدید ذرت، دارا بودن درصد روغن بالا به عنوان غذای دام (گاو)، طیور و خوک افزایش می یابد(کوچکی و خواجه حسینی، 1387). در سال های اخیر استفاده از واریته های جدید ذرت به عنوان یکی از مهمترین شیرین کننده ها (گلوکز و فروکتوز)، در نوشابه های غیر الکلی مطرح است (امام و ثقه الاسلامی، 1384) ، این واریته ها همراه با دیگر واریته های دارای آمیلوپکتین بالا و آمیلوز بالا نشان از جایگاه برتر این گیاه در صنعت دارد و گلوتن حاصل از ذرت فراوری شده نیز در تغذیه دام ها استفاده می شود (کوچکی و خواجه حسینی، 1387).
در اواخر ده? 1980 مصرف غلات د غذای دام سالیانه 1 تا2 درصد افزایش یافته است عامل دیگر تبدیل غلات به اتانول برای سوخت خودرو هاست که تنها در سال 2000 حدود 15 میلیون تن ذرت در آمریکا به اتانول تبدیل شد و در سال جاری این رقم به 85 میلیون تن رسید (کوچکی و خواجه حسینی، 1387).
تنها 15 درصد جمعیت جهان از 12ز گونه گیاهان حاصل می شود که امروزه تنها سه گیاه گندم، برنج و ذرت حدود 60 درصد کالری و 56 درصد پروتئین مورد نیاز انسان را تأمین می کنند (Janic, 2001؛ نورمحمدی و همکاران، 1384).در حال حاضر تنها 30 گونه تقریباً 95 درصد کالری و پروتئین مورد نیاز انسان را تأمین می کند که بیش از این 56 ذرصد غذای انسان تنها از سه گونه گیاهی برنج (26 درصد)، گندم (23 درصد) و ذرت (7 درصد)تأمین می شود ((Janic, 2001 به طور متوسط ترکیبات شیمیایی دانه خشک ذرت به شرح زیر می باشد:
نشاسته 77 درصد ، روغن 5 درصد ،قند 2 درصد ، پنتوزان 5 درصد ، پروتئین 9 درصد و خاکستر 2 درصد در صنعت از 100 کیلو گرم ذرت با 16 درصد رطوبت، 63-64 کیلوگرم نشاسته و 3 کیلوگرم روغن استخراج می گردد و